Haber

Şile Sivil Girişimi’nden Bahaddin Reşid: “Şile’de Büyük Çevre Katliamı yaşanıyor. Halkın Kullanımına Ayrılan Plaj Belediye Kanalı Üzerinden…

HABER: GÜLARA SUBAŞI

Şile’nin Ayazma Sahili’nde devam eden inşaatı durdurmak için kurulan Şile Sivil İnisiyatifi’nden Bahaddin Reşid, “Şile’de gelişen çok büyük bir çevre katliamı var. Şile sahilimizde 9 büfe var. Eski Şehircilik Bakanı Dr. ve İklim Değişikliği geliyor, ‘Onları yenileyelim, çok ciddi bir çevre kirliliği sergiliyorlar, düzeltelim’ diyor. Belediye buraların yenilenmesi, değiştirilmesi ve yeni projesi için bakanlığa başvuruyor.Bakanlık TOKİ’nin yaptığı binaları yıkıp tüm sahili rekreasyon adı altında yeniden bir çalışma başlatıyor.Orada endemik çeşitlerimiz var, bazı bitkiler var. ve hayvanlar sahilde yaşarlar.arazinin kıyı kısımlarını kazdılar yani kumla toprağın birbirine değdiği noktalara çok büyük kazılar ve devasa istinat duvarları yaptılar.yolu alışılmadık derecede büyük yaptılar.binlerce ton yük getirdiler moloz ve toprak işleri yapıp içini doldurdu.Evin bu bölümündeki tüm canlıların üzeri artık bir dolgu ile kaplandı.Hem ekolojik açıdan hem de kamusal kullanım açısından büyük bir suç işleniyor.Kullanılan yerler Şileliler olarak hemşehrilerimiz ve İstanbul’dan ve her yerden gelen misafirlerimiz tarafından belediye eliyle elimizden alınıyor.”

İstanbul’un Şile ilçesinde bulunan Ayazma Plajı’nda 2020 yılında alınan yapılaşma kararı ile yenileme çalışmaları devam ediyor. Halk plajı olarak kullanılan alanda iş makinaları çalışmaları, platformlar plaja getirilerek yapılar yapılıyor. İnşaatın hukuka aykırı olduğunu ve buna karşı mücadele başlattığını belirten Şile Sivil İnisiyatifi’nden Bahaddin Reşid, Şile Ayazma Sahili’ndeki yenileme çalışmalarının önceki ve son durumunu ANKA Haber Ajansı’na anlattı:

“ŞİLE’DE BÜYÜK BİR ÇEVRE KATLİAMI GELİŞİYOR”

“Şile’de gelişen çok büyük bir çevre katliamı var. Şile sahilimizde aşağı yukarı 9 büfe var. Bunlar daha önce verilen eski işletmeler. Eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı geliyor,’ Bunları yenileyelim, çok ciddi bir çevre kirliliği oluşturuyorlar” diyen Belediye, buraların yenilenmesi, değiştirilmesi ve yeni projelendirilmesi için bakanlığa başvuruyor. Ancak bakanlık projeyi çiziyor/çizdiriyor, belediye de işin içinde. Yapılacak tadilatlarda belediyeden bina projelerini teklif ederler. Bakanlık TOKİ’nin yaptığı binaları yıkıp yeniden yapıyor.” tüm sahili rekreasyon adı altında bir projeye başlıyor. Bu süreçte böyle bir proje olduğunu ve projenin çok büyük olduğunu duyduk. Şileliler olarak ‘Şile Sivil İnisiyatifi’ diye bir girişim kurduk.Projede bir takım aksaklıklar olduğunu gördük ve tartıştık.Şile Belediyesinden defalarca randevu istedik ve sonunda başkan yardımcısından randevu aldık. 20 Mart 2021 tarihinde belediyenin .

“YAN CEPHE YAPILACAK ÜNİTELER BİRBİRİNDEN EN AZ 150 METRE MESAFEDE OLMALIDIR”

Kıyıda yapılacak işyerleri ile ilgili yasal yükümlülükler bulunmaktadır. İstanbul Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun 12 Nisan 2001 tarih ve II sayılı kararı bulunmaktadır. 6001 sayılı karara göre Plan Notu VII’ye göre; saçak altı yüksekliği 6 metreyi geçmeyen ve maksimum 3,5 metre olan tuvalet, duş, soyunma kabini ve üniteleri birbirinden en az 150 metre, denize olan mesafesi ise en fazla 50 metre olacak şekilde yapılmalıdır. Başkan yardımcısı bunu kanunun unsurlarıyla birlikte tek tek bize okudu. Bunlara ‘kumdaki tesisler’ denir. Bunun böyle olmadığını söyledik. Onlar da kabul ettiler.

“BELEDİYE BİZİMLE İLETİŞİMİ TAMAMEN KESTİ”

Fiili durumda yapılar birbirinden 150 metre uzakta değil. Yeni yapıları aynen tekrar edeceklerini söylediler. Bizi bu şekilde bilgilendireceklerine dair söz verdiler ve görüşmeyi bitirdik. Buna dayanarak bazı soru ve cevaplarımız da oldu. Projesi çizildi, inşaat başladı. Belediye bizimle tüm irtibatı tamamen kesti. Belediye, Şile halkına sormadan, başvurmadan projeye devam etti. Bu arada Şili halkına herhangi bir bilgi verilmedi. Sadece belediye başkan yardımcısı Şile muhtarlarını toplayıp tarlaya attırdı. Bildiğimiz kadarıyla orada hakları olan 9 işletme var. O işlerle ilgili bazı röportajlar oldu ama onlar röportaj olarak kaldı. Bu bir bilgi alışverişi değil, sadece bilgi amaçlı, dahil değiller. Çevreyle ilgili hiçbir dernek ya da kuruluş rastgele bu konuya müdahil olmadı. Şu anda sadece endişeliyiz, diğer kümeler ve organizasyonlar tarafından rastgele bir çalışma yok.

“KIYIDAKİ TÜM YAŞAM TAŞ DOLGUSU İLE KAPLANMIŞTIR”

Belediyenin projeyi TOKİ’ye teslim etmesinin ardından faaliyetleri başladı. Orada endemik çeşitlerimiz var, bazı bitki ve hayvanlar sahilde, bir milyar yıllık kumların üzerinde yaşıyor. Bir anda kum zambaklarımızın çevresine kare koruma tedbirleri adı altında platformlar inşa ettiler. İnşaatlar başladı, inşaat sırasında istinat duvarları yapmak için çok büyük kazılar yaptılar. Ve sanırım 2 ay önce büyük bir heyelan oldu. Arazinin kıyı kesimlerini kazıyorlar, yani kum ve toprağın temas ettiği yerlerde devasa kazılar ve devasa istinat duvarları inşa ettiler. Yolu alışılmadık şekilde büyüttüler, çok dev bir yol yaptılar. Yolun izdüşümündeki tüm o arazileri de devasa ve taşla kaplı hale getirdiler. Binlerce ton moloz ve hafriyat getirip doldurdular. Kıyı kesimindeki tüm bu canlıların üzeri artık bir dolgu ile kapatılmıştır. Toprak ve kum kısmının birleştiği yer tamamen taşlaşmıştı.

“SAHİLDE BİR MAHALLESİ, BİR ŞEHİR KURULDU”

Daha sonra binaları görmeye başladık. Yasaya göre binaların 6 metrekare olması gerekiyor. Bu binalar daha ilginç bir statüye sahiptir. Eleman diyor ki: ‘Bulaşık yıkamaya sebep olmayacak bir sunum büfelerde yapılabilir.’ Ama kağıt bardak ve tabaklarla sunum yapabilirsiniz, bulaşık yıkamazsınız çünkü orada herhangi bir atık su oluşturmazsınız, diyor. Foseptik deposunu bırakın, kanalizasyona bağlanın, orada ellerinizi zar zor yıkayabilirsiniz diyor. Sadece büfelerden bağımsız olması gereken tuvalet ilişkileri olabilir. Ancak oraya kanalizasyonlar, devasa elektrik kontakları, elektrik direkleri yapıldı. Sahilde bir mahalle, bir şehir oluştu. Binalar yapılmaya başlayınca bir taktik uyguladıklarını gördük: Evet 6 metrekarelik binayı yapıyorlar ama 100 metreye yakın ahşap bir platform yapıp bir köşesine bu binayı koyuyorlar. Bu da gösteriyor ki bu süreçte tüm platformun o bina gibi kapatılıp üzeri kapatılacak ve 100 metrelik kapalı alan doğal gelecekte o kapalı alanın revakları ile devam edecek, çok büyük kitleler oluşacak. Şu anki devasa kitleler en fazla 1-2 yıl içinde devasa bir kapalı mahalleye dönüşecek gibi görünüyor.

“KAMU KULLANIMI İÇİN TASARLANAN PLAJ, BELEDİYE KANALIYLA BİZDEN ALINMIŞTIR”

Projeksiyonlarında kapattıkları yerler muhtemelen kumsalın en az yarısını kaplıyordu. Ancak yaz döneminde şezlong da koyacaklar. Eskiden 90-100 adet şezlong koyan işletmeler, yine aynı sayıda hatta yarısını koysalar bile koydukları şezlonglar, kendilerine ayrılan kumsalın yaklaşık yüzde 60-70’ini, belki daha fazlasını kaplamış olacak. kamuya açık ve kanunen kamunun kullanımındadır. Hem ekolojik açıdan hem de kamusal kullanım açısından büyük bir suç işleniyor. Mahallelimiz olarak Şileliler olarak bize ve İstanbul’dan ve her yerden gelen misafirlerimizin kullanımına açık olan yerler belediye aracılığıyla elimizden alınıyor. Bu bizim sorunumuz. Ekolojiye verdikleri onarılamaz tahribat da ortadadır. Bu yerler 14’e çıkarıldı, bir beden geri alındı. 9 olarak devam ediyor, eski sahiplerine yetecek kadar. Şu anda yapım aşamasında olan yerin son durumu. Taş kaplamalar devam ediyor. Sorduğumuz personel ‘bayram için yetiştirmeye çalışıyoruz’ dediler. Anladığımız kadarıyla dönemi yakalamaya çalışıyorlar. Bize en ufak bir bilgi bile verilmiyor. Bir oldu bittiye getirilecek ve tantanalı bir tantanayla açılış yapılacak.

“BİTTİ, RANTA MAĞDURU GİDİYOR”

Kanuni ve hukuki açıdan beklentimiz şu şekildedir: 6 metrekarelik büfeler yapılmalıdır. Bu platformlar olmamalı, kaldırılmalı. Büfelerin hizmet anlayışı kanunda yazıldığı gibi bulaşık yıkamaya sebep olmayacak şekle dönüştürülmelidir. Önlerine koyacakları şezlongların boyutları çok alçakta olmalıdır. Eleştirilmesi gerekiyor. Zati Şile’de belediye meclisimiz yok. Bu tıbbi konuların tartışılacağı yer belediye meclisi ve uzmanlar olmalıdır. Biz Şile Sivil Girişimi olarak yaklaşık 3 bin kişilik bir grubuz. Biz istişare ederek, konuşarak, tartışarak bu işlerin yapılmasından yana olduğumuz için, bu tür oldubittilerle işlerinin bitmesi ve vurgunculuğun kurbanı olmaları takdir edilmiyor. Bu kısıtlamaların var olmasını istiyoruz.

“EYLÜL AYINDAN SONRA TÜM MALZEMELERİNİ ÇIKARARAK PLAJDAN ÇIKABİLİRLER”

İşletmeler çok küçük ölçekte faaliyet göstermeli ve yaz bitiminden, eylül ayından sonra kesinlikle tüm ekipmanlarını çıkarmamalı ve sahili terk etmemelidir. 6 metrekarelik binaların demonte olması gerekiyordu, aslında onların da kaldırılması gerekiyordu. 6 metrekarelik binaları tutalım ama bunların bir sandalye veya şezlong stoklamasına gerek yok. Sahili ve doğayı kendi haline bırakıp yeniden canlanmasına izin vermeleri gerekiyor. Çünkü kolay kum olarak gördüğümüz şeyin içinde milyonlarca mikroorganizma, canlı ve bitki türü yaşar. En azından kış aylarında yalnız kalmalarını istiyoruz. Sahilde yürüyen insanların herhangi bir pürüz yaşamadan yürüyüş yapmasını istiyoruz. Beyaz gömlekli garsonların işletmelerin önünde hizmet vermesi doğa ve doğaseverler açısından oldukça zıt bir durum oluşturmaktadır.

“ŞİLE BELEDİYESİ SİLELİLERİ TEMASLI OLARAK KABUL ETMİYOR”

İlk fark ettiğimizde doğrudan belediyeye dilekçe verdik. Dilekçelerimize şu anda cevap verilmedi, sadece ısrarlı taleplerimize cevaben başkan yardımcısı bizimle görüşmeyi kabul etti. Ondan sonra görüşme taleplerimize cevap verilmedi. Şile Sivil İnisiyatifi olarak siyasetçileri, diğer tüm siyasi parti başkanlarını ve halkı Şile’de bir araya getirerek çeşitli toplantılar yaptık. Bu konuları toplantılarımızda uzun uzadıya tartıştık. Hemen hemen hepsinin desteğini aldık ama siyasi iktidar tarafından seçilen başkanlarının artık bizimle hiçbir teması yok. Hatta hakkımızda bir açıklama bile yapıldı. Şile’deki yönetici ve ilgililere ‘Bizim düzenlediğimiz toplantılara gelin sıra sizde, herkesle görüşüyoruz’ dedik. İki hafta bekledik, görüşme talebimize cevap vermediler. Bu da demek oluyor ki Şile Belediyesi Şilelileri muhatap kabul etmiyor.”

“Birinci Derece Site Ağlayan Kayalar Bölgesinde 10 Adet Bungalov Yapılmıştır”

Reşid, Ayazma Plajı’na 3 kilometre uzaklıktaki Ağlayan Kayalar bölgesi yakınlarındaki yapılaşmanın da doğa tahribatına yol açtığını ve şüpheli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Bizim çok meşhur bir bölgemiz var: Crying Rocks bölgesi. Bu bölgenin biraz ilerisinde burası şahıs arazisi. Çok ilginç gelişmeler oldu. Şile Belediye Meclisi toplantısında bu konu konuşuldu, son toplantılarda tartışmalar çıktı. Burası bir kişinin mülkü, Şile Belediyesi şahıs, ‘Bu sahili bana kiralayın’ diyor. Şahıs burayı da bir protokol eşliğinde Şile Belediyesi’ne kiralıyor.Şile Belediyesi yine kumsalın üzerine beton dökerek kumsal oluşturuyor, adının ‘A-la Plajı’ olması anlaşılır bir durum.Kadınlar plajına dönüşüyor. Burası 4 birimden oluşan bir arsa.Bir süre işlettikten sonra kişinin diğer birimine 10 tane bungalov yapılıyor.Şile Belediye Başkanının muğlak ve çelişkili cevaplarında bu bungalovlardan bahsediliyor: “Biz yaptık, Biz yaptırdık, hayır biz para harcamadık, kişi yaptı.’ Anladığımız kadarıyla kişi cebinden Şile Belediyesi’nin izniyle 10 adet bungalov çıkarıyor. Sorulduğunda çelişkili cevaplar veriyor: “Anıtlar Kurulu’na soruyoruz ve danışıyoruz. Gelecek cevaba göre yıkabiliriz.” Meclisteki arkadaşlardan biri, “Yaptıktan sonra neden yıkıyorsunuz, burayı yapmadan önce Anıtlar Kurulu’na başvurmadınız mı?” Lider çelişkili cevaplar verdi. verir.

“DOSTUMUZ SAVCILIĞA ŞİKAYET YAPILDIĞINDA DURDURULDU”

Burada bir şeyler gelişiyor. Sanırım o bungalovların yapımında ya da öncesinde bir dolgu yapılmış, o dolgu korkutuyor, heyelan oluyor onların dediğine göre. Burası karadan görülme şansı olmadığı için sadece denizden görülebilen bir yer. Tesadüfen bir arkadaşımız ürkek toprağın olduğu yere gidiyor, tespit ediyor ve fotoğrafını çekiyor. Ürkek yer denilen yerde bir dozer çalışıyor. ‘Ne yapıyorsun, ne oluyor burada’ diye sorulması üzerine liderin sözleri şöyle: ‘Arazi korktu, oraya dozer koşturuyoruz, istinat duvarı yapacaktık’. Ancak doğa olayı gerçekleştiğinde onu durdururlar. Ancak anladığımız kadarıyla bir seyir terası var, muhtemelen deniz kıyısına inen bir yol, muhtemelen bir liman, muhtemelen bir plaj, muhtemelen bir büfe. Çünkü yer korkutulduğunda ne bir resim ne de bir fotoğraf çekilmiş. Doğal heyelan durumunda dozerin yaptığı tamamen farklı bir şeydir. Bize ulaşan görüntüde bir dozer çalışıyor ve orada kocaman bir boşluk oluşturuyordu. Bir arkadaşımız savcılığa şikayette bulundu, sonra durduruldu. Belediye başkanı hep olayın savcılıkta olduğunu arkadaşlarımızın araştırdığını belediyedeki ilgililerin isimlerini vererek olayı araştırdıklarını söylüyor ama bizim açımızdan pek inandırıcı değil. .”

haber-kaynarca.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler